тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Понеділок – П’ятниця
    з 08:00 до 17:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Без вихідних
    з 08:00 до 20:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


Засідання Басейнової Ради № 4 у місті Біла Церква Київської області 19 жовтня 2012 року

19 жовтня 2012 року в м.Біла Церква, в приміщенні Київської торгово-промислової палати  відбулося засідання Басейнової ради річки Рось. В засіданні прийняли участь представники Держводагентства, Державного інституту управління та економіки водних ресурсів, Білоцерківського національного аграрного університету, Басейнового управління водних ресурсів річки Рось, Житомирського та Черкаського обласних управлінь водних ресурсів, Управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області, Київської обласної торгово-промислової палати, Білоцерківської, Богуславської, Тетіївської, Корсунь-Шевченківської районних державних адміністрацій, Державної екологічної інспекції в Черкаській області, Управління контролю за вистанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Київській області, Держрибагентства, Богуславської та Білоцерківської міських рад, комунальних підприємств,  Черкаської обласної та Корсунь-Шевченківської районної громадської екологічної організацій Всеукраїнської екологічної Ліги, водокористувачів, ЗМІ. На засіданні розглядалися питання щодо виконання заходів з покращення якості водних ресурсів у басейні річки Рось та Порядку взаємодії водогосподарських організацій, розташованих у басейні Росі, з питань управління водними ресурсами; пропозиції до нової редакції Водного кодексу України; правила експлуатації Корсунь-Шевченківського і Стеблівського водосховищ, розташованих на річці Рось, та інші.

Протокол

засідання Басейнової Ради річки Рось

м.Біла Церква                                                                                   19 жовтня 2012 року

 

У засіданні взяли  участь: члени Басейнової Ради р.Рось, представники БУВР Росі, Держрибагентства, органів місцевого самоврядування, викладачі та студенти Білоцерківського національного аграрного університету, ЗМІ.

Головуючий: голова Басейнової Ради р.Рось Рябоконь О.Г., голова Київської обласної торгово-промислової палати

Питання, що розглядались на засіданні:

1. Виконання заходів по покращенню якості водних ресурсів в басейні р.Рось та Порядку взаємодії водогосподарських організацій, розташованих в басейні, з питань управління водними ресурсами

2. Розгляд пропозицій до нової редакції Водного кодексу України

3. Розгляд правил експлуатації Корсунь-Шевченківського і Стеблівського водосховищ

1. Привітання учасників засідання

Рябоконь Олександр Григорович - Голова Басейнової Ради р.Рось, голова Київської обласної торгово-промислової палати

Привітав всіх учасників засідання Басейнової Ради, наголосив на необхідності стабільного та ефективного функціонування Ради. Питання, які розглядаються сьогодні є важливими для басейну Росі в цілому. Побажав плідної роботи, прийняти рішення, які будуть реальними для виконання та враховуватимуть інтереси всіх учасників водогосподарського комплексу басейну Росі. Висловив занепокоєння проблемою забезпеченості водними ресурсами та їх нераціонального використання. Закликав до прийняття більшої активності членів Басейнової Ради у роботі Ради, у внесенні пропозицій до питань, що розглядаються на сьогоднішньому засіданні  та наступних засіданнях Ради.

2. Виконання заходів по покращенню якості водних ресурсів в басейні р.Рось та Порядку взаємодії водогосподарських організацій, розташованих в басейні, з питань управління водними ресурсами

Бабій П.О.- заступник Голови Басейнової Ради р.Рось, начальник БУВР РосіДоповів про проблеми, які виникають в басейні річки Рось в зв’язку з погіршенням якості води, та шляхи їх вирішення. Зазначив, що проблеми неодноразово розглядалися на засіданнях Міжвідомчої координаційної Ради з питань розвитку водних ресурсів, Міжвідомчої комісії по встановленню режимів роботи та управлінню водними ресурсами в басейні р.Рось, громадській раді. Держводагентством у 2007 році було затверджено план першочергових заходів по покращенню екологічного стану у басейні р.Рось. Частина цих заходів вже виконана, а частина залишається не вирішеними, в основному через відсутність фінансування. В результаті виконання заходів ситуація в басейні р.Рось змінюється на краще. На сьогоднішній день є певні досягнення. Незважаючи на фінансову кризу, була проведена реконструкція споруд попередньої очистки на ПАТ «Богуславська суконна фабрика», в результаті чого вода з очисних споруд м.Богуслав скидається без барвників Проведена реконструкція очисних споруд КП «Кагарликводоканал». Завершено будівництво каналізаційних мереж в м.Погребище» та введені в експлуатацію очисні споруди.

Постійно виконуються заходи по покращенню екологічного стану басейну р.Рось. Розроблені відповідні програми в областях, але, на жаль, фінансуються вони тільки в Київській області. Також є фінансування і з державного бюджету, а також інших джерел, тобто це підприємства, юридичні і приватні особи. Передбачається формування природоохоронних програм у кожному населеному пункті басейну р.Рось.

Відбулися позитивні зрушення у розподілі надходження коштів за спеціальне використання водних ресурсів: 50% сплати надходить до державного бюджету, а 50% - до місцевого.

У літній період в результаті нерівномірного випадіння опадів, високих температур,  природний стік в басейні р.Рось настільки зменшився, що виникла проблема у забезпеченні необхідних розрахункових санітарних витрат води на річках басейну р.Рось. Міжвідомчою комісією узгоджені режими роботи водних об’єктів щодо їх підтримання. Для забезпечення санітарних витрат води, особливо у літньо-осінній період, коли загострюється проблема з водозабезпеченням населення, БУВР Росі розробляє режими роботи водних об’єктів та доводить їх до водокористувачів. Направляються листи водокористувачам, водогосподарським організаціям, органам місцевого самоврядування щодо забезпечення санітарних витрат води та виконання рішень  Міжвідомчої комісії.  Постійно проводяться спостереження за станом водних об`єктів та гідротехнічних споруд, за дотриманням режимів їх роботи. Завдяки вжитим заходам БУВР Росі по забезпеченню дотримання режимів роботи та підтриманню санітарних витрат води на водних об’єктах, ситуація в басейні р.Рось має стабільну тенденцію до покращення. На водозаборах питного водопостачання не виникало надзвичайних ситуацій, пов’язаних з недостатньою якістю питної води в умовах маловодного та спекотного періоду.

Протягом трьох кварталів 2012 року Порядок взаємодії між БУВР Росі, Дніпровським БУВР, БУВР Південного БУГУ, Житомирським, Черкаським облводресурсів, Київводресурсів з питань управління водними ресурсами в басейні річки Рось в цілому виконувався.

3. Розгляд пропозицій до нової редакції Водного кодексу УкраїниЛісовенко Д.І.- юрисконсульт БУВР Росі

У зв’язку з необхідністю удосконалення та врегулювання чинного водного законодавства, зокрема усунення протиріч і неузгодженості у нормативно-правових актах, а також впровадження сучасних інтегрованих підходів до раціонального використання, охорони та відтворення водних ресурсів, правового забезпечення діяльності суб’єктів господарювання Держводагентство у 2012 році здійснює підготовку нової редакції Водного кодексу України. Прийняття нової редакції законопроекту сприятиме реалізації державної водної політики щодо подальшого збереження і відтворення водних ресурсів, визначення шляхів розбудови та удосконалення водогосподарського комплексу України.

На виконання доручення Держводагентства Басейнова Рада р.Рось направила листи водогосподарським організаціям, райдержадміністраціям, органам місцевого самоврядування, громадським організаціям щодо надання своїх пропозицій до нової редакції Водного кодексу України, зокрема у частині впровадження басейнового принципу управління водними ресурсами, роботи басейнових рад, тощо. Більшість отриманих відповідей стосується питань:

1. розширення статті 1 Водного кодексу України, оскільки не всім термінам у сфері водного законодавства надають трактування, зокрема дати визначення поняттям «річка», «санітарний водотік», «санітарний попуск води», та іншим.

2. удосконалення процедури надання у користування водних об’єктів на умовах оренди шляхом чіткого розподілу повноважень місцевих, районних, сільських рад в їх правах на прийняття рішень щодо підписання договорів оренди але за умови погодження виключно з державними органами водного господарства;

3. спрощення процедури отримання дозволу на спеціальне водокористування;

4. затвердження типових умов водокористування водними об’єктами на умовах оренди;

5. визначення міри відповідальності та санкцій за нанесені орендарями збитки орендованим водоймам, за розорювання та забудову земель прибережних захисних смуг;

6. громадського контролю за використанням і охороною вод. Пропонується, функції громадського контролю покласти на зареєстровані відповідні природоохоронні, екологічні та інші громадські організації.

4. Розгляд правил експлуатації Корсунь-Шевченківського і Стеблівського водосховищ

Немідько Н.М. - виконавчий секретар Басейнової Ради р.Рось, заступник начальника БУВР Росі по водних ресурсах.

Для того, щоб мати оптимальні параметри, приймати виважені рішення з метою забезпечення всіх водокористувачів водними ресурсами в необхідній кількості необхідно мати правила експлуатації водосховищ. Тому, основним документом, на основі якого здійснюється управління режимом кожного ставка чи водосховища є Правила експлуатації використання їх водних ресурсів. Статтею 77 Водного кодексу України передбачено, що всі хто експлуатує гідротехнічні споруди на водних об’єктах, повинні мати правила експлуатації. Правила експлуатації водосховищ є керівним документом,  обов’язковим для виконання всіма організаціями, підприємствами і іншими користувачами, які експлуатують гідротехнічні споруди.

Таке рішення розглядалося на засіданнях Міжвідомчої координаційної ради з питань розвитку водних ресурсів. В 2007 році Держводгоспом України був затверджений План першочергових заходів по покращенню екологічного стану в басейні р.Рось, яким була передбачена розробка правил експлуатації Корсунь-Шевченківського та Стеблівського водосховищ. На замовлення  Черкаської філії зовнішньо-економічної асоціації (ЧФ ЗЕА) «Новосвіт» Українським науково-дослідним інститутом водогосподарсько-екологічних проблем (УНДІВЕП) розроблені правила експлуатації Корсунь-Шевченківського та Стеблівського водосховищ, розташованих на р.Рось. Проект правил експлуатації розглядався на засіданні Басейнової Ради р.Рось. Після ознайомлення дані правила експлуатації відправлено на доопрацювання, оскільки не були враховані рішення Міжвідомчої комісії, щодо промивки руслових водосховищ та підтримання санітарних витрат води на водних об’єктах басейну р.Рось.

Басейн р.Рось налічує 66 водосховищ та майже 3 тисячі ставків. Для раціонального використання водних ресурсів ставків та водосховищ, забезпечення їх належного технічного стану, їх експлуатація повинна здійснюватися лише при наявності затвердженого паспорту. На сьогоднішній день розроблено 30 водогосподарських паспортів на водосховища та 140 паспортів на ставки в басейні р.Рось.

5. Обговорення виступів та пропозиції

Майдаченко О.С. – голова Корсунь-Шевченківської районної громадської екологічної організації Всеукраїнської екологічної Ліги запропонував:

1) внести зміни до Водного кодексу України у питанні виділення коштів з  державного бюджету на заходи, спрямовані на покращення екологічного стану річок.

2) Держводагентству допомогти БУВР Росі створити свою лабораторію

Пазинич С.Ф. – член Черкаської обласної організації ВЕЛ запропонував:

1) створити спеціальні програми по покращенню водних ресурсів басейну р.Рось для кожного населеного пункту.

2) щодо змін у Водному кодексі України: кошти, які надходять від сплати за оренду водних об’єктів, за спецводокористування (50%)  повинні надходити і залишатися в місцевих бюджетах та направлятися на покращення стану водних ресурсів, на відведення прибережних захисних смуг, проведення систематичного догляду за ними

Закорко О.П. – ректор Державного інституту управління та економіки водних ресурсів наголосила на актуальності вирішення стратегічного завдання водозабезпечення та необхідності виконання наукових досліджень по кожному басейну. Зазначила, що у Водному кодексі України не прописаний басейновий принцип управління водними ресурсами, права та механізм фінансування Басейнових Рад. Відмітила ефективність роботи Басейнової Ради р.Рось та актуальність питань, що розглядаються на її засіданнях.

Петренко В.І. – заступник начальника Київводресурсів розповів про фінансування з державного та обласного бюджету на виконання природоохоронних заходів у басейнах річок на території Київської області, в тому числі в басейні р.Рось. Відзначив ефективність заходів по промивці руслових водосховищ на р.Рось. Запропонував:

1) внести зміни до Водного кодексу України, зокрема щоб сплата здійснювалася не лише за оренду земельної ділянки під водним об’єктом, а й за оренду водного об’єкту.

2) промивку водосховищ проводити декілька разів на рік. На прикладі руслових водосховищ розглянути питання промивки приток р.Рось - р.Роставиця, Молочна та інших.

Молодецький В.Ф. – заступник начальника Житомирського облводресурсів, розповів про роботу, яку проводить управління в басейні р.Рось на території Житомирської області та труднощі у забезпеченні розрахункових санітарних витрат води на річках Роставиця та Кам’янка. Орендарі водних об»єктів не дбають про підтримання в належному технічному та екологічному стані орендованих водойм. Також два водні об’єкти - Паволочське і Голуб’ятинське водосховища, які розташовані на р.Роставиця, безгосподарні, будь-які доглядові роботи на них не проводяться. Всі водойми на території Попельнянського і Ружинського районів знаходяться на балансі Укрриби. Затверджений Держводагентством Порядок взаємодії з питань управління водними ресурсами в басейні Росі Житомирським облводресурсів в цілому виконується. Запропонував:

1) включити до складу Басейнової Ради р.Рось або Міжвідомчої комісії представників Укрриби

2) використання коштів, які надходять від сплати за спецводокористування на покращення водних ресурсів повинно бути визначено на законодавчому рівні

Лисюк О.Г. – начальник Упрводресурсів Держводагентства України повідомила, що в цьому році прийнята Загальнодержавна програма розвитку водного господарства до 2021 року. Кошти, що будуть виділені на реалізацію цієї програми будуть направлені на покращення екологічного стану річок. Управління річковими басейнами повинно виконуватись на базі розробленого  Плану Управління Річковим Басейном (ПУРБ). ПУРБ  це основний стратегічний документ інтегрованого управління річковим басейном.Розробку ПУРБ  р.Рось ми запропонували як пілотний проект. Річка Рось це та річка, хоч і невелика, але має великі проблеми. Внесені зміни до ст.88 Водного кодексу України щодо прибережних захисних смуг. Законом України «Про аквакультуру» вносяться зміни до Водного і Земельного кодексів, а також визначається новий порядок надання водних об’єктів у користування на умовах оренди. Ми ставимо собі завдання, щоб кожний водний об’єкт мав свій режим експлуатації. На сьогоднішньому засіданні Басейнової Ради р.Рось розглядаються актуальні та конкретні питання. Запропонувала:

1) на Басейновій Раді розглядати причини погіршення якості води в р.Рось. Запрошувати на Басейнову Раду керівників підприємств-забруднювачів водних ресурсів басейну р.Рось, зокрема комунальних підприємств. Так як в басейні Росі вони є основними забруднювачами.

Заслухавши і обговоривши питання порядку денного Басейнова Рада р.Рось відмічає наступне.

Виконання заходів по покращенню водних ресурсів в басейні річки Рось, зокрема реконструкція каналізаційних очисних споруд, розробка природоохоронних програм та їх виконання, підтримання санітарних витрат води на водних об’єктах басейну, проведення промивок водосховищ та екологічних попусків, та інші заходи дозволили значно покращити екологічну ситуацію в басейні.

Діюче водне законодавство є недосконалим. Водний кодекс України неодноразово піддавався змінам та доповненням. З огляду на те, що неврегульовані на законодавчому рівні питання залишаються актуальними для суспільства, прийняття нової редакції законопроекту сприятиме раціональному використанню, охороні та відтворенню водних ресурсів. Отже, позитивним є те, що законодавство в Україні покращується і потрібно і надалі працювати з його удосконалення.

Необхідність розробки Правил експлуатації Стеблівського і Корсунь-Шевченківського водосховищ засвідчує твердження щодо отримання ефекту для економіки регіону від оптимізації регулювання стоку р.Рось, що реалізуватиметься лише за умов, коли режим експлуатації водосховищ буде строго підкорятися плану дій, який визначатиме порядок накопичення та спрацювання запасів води у водосховищах з врахуванням гідрологічної ситуації та режимів роботи малих ГЕС. Лише збалансоване екологобезпечне використання водних ресурсів і впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій сприятиме сталому розвитку галузей економіки регіону в басейні р.Рось.

Басейнова Рада вважає, що пріоритетними завданнями місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування, водогосподарських і природоохоронних органів, водокористувачів, в напрямку покращення стану водних ресурсів басейну р.Рось мають стати:

- зменшення обсягів скидання у водні об’єкти басейну забруднених стоків за рахунок реконструкції водоочисних каналізаційних споруд

- створення водоочисних споруд на зливовій каналізації у містах і селищах басейну

- постійне підтримання санітарних витрат води на водних об’єктах

- регулярне проведення промивок водосховищ та каскадів ставків

- впровадження прогресивних водозберігаючих технологій

- проведення реконструкції та екологічного покращення водних об’єктів на р.Рось та її притоках, що мають незадовільний технічний та екологічний стан

- визначення меж водоохоронних зон та винесення в натуру меж прибережних захисних смуг згідно з проектами землеустрою. Приведення їх до належного  санітарного та екологічного стану та проведення систематичного догляду за ними.

Басейнова Рада вирішила:

1. По першому питанню «Виконання заходів по покращенню якості водних ресурсів в басейні р.Рось та Порядку взаємодії водогосподарських організацій, розташованих в басейні, з питань управління водними ресурсами»:

Басейновій Раді р.Рось

рекомендувати всім користувачам водних об’єктів підтримувати санітарні витрати води для покращення якості води та відновлюваності водних ресурсів в басейні р.Рось

- просити Держводагентство розробити відповідний регуляторний акт на законодавчому рівні щодо дотримання санітарних витрат, розробки їх величин та посилення відповідальності за дотриманням встановлених режимів роботи

- рекомендувати всім містам і селищам басейну р.Рось розробити програми по екологічному покращенню та відтворенню водних ресурсів та обговорити їх на слідуючому засіданні Басейнової Ради р.Рось

- постійно заслуховувати на засіданнях Басейнової Ради р.Рось керівників підприємств-забруднювачів водних ресурсів в басейні р.Рось

- на слідуючому засіданні Басейнової Ради р.Рось розглянути доцільність  промивки малих річок басейну р.Рось

2. По другому питанню «Розгляд пропозицій до нової редакції Водного кодексу України»

- Басейновому управлінню водних ресурсів річки Рось узагальнити пропозиції водокористувачів, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та надати Держводагентству

3. По третьому питанню «Розгляд правил експлуатації Корсунь-Шевченківського і Стеблівського водосховищ»

- Українському науково-дослідному інституту водогосподарсько-екологічних проблем доопрацювати  правила експлуатації Стеблівського і Корсунь-Шевченківського водосховищ з врахуванням рішень Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ та управлінню водними ресурсами в басейні р.Рось щодо промивки водосховищ та підтримання санітарних витрат, величин даних витрат з врахуванням існуючого гідрохімічного стану річки та наданням рекомендацій щодо технічних можливостей гідротехнічних споруд для їх застосування.

 

Голова Басейнової Ради р.Рось                   ___________      О.Рябоконь

Виконавчий секретар Ради                          ___________       Н.Немідько

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Импреза 
Надіслати лист