тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Понеділок – П’ятниця
    з 08:00 до 17:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Без вихідних
    з 08:00 до 20:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


ВЕРХНЄ БІЛОЦЕРКІВСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ

ВЕРХНЄ БІЛОЦЕРКІВСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ

РОВР річки Рось продовжує розповідати Вам цікавинки про водосховища, що знаходяться в басейні річки Рось. І сьогодні на черзі Верхнє білоцерківське водосховище. Цікавою особливістю цього водосховища є те, що більша частина його акваторії розташована в долині р. Роставиця, яка впадає у Рось за кілька кілометрів від греблі. Така особливість пояснюється рельєфом місцевості, а саме більшою шириною долини Роставиці, ніж Росі.

Верхнє білоцерківське водосховище розташовано на р. Рось, за 10 км від верхньої околиці Білої Церкви – на південний захід від міста. Гребля водосховища розташована в селі Глибічка (інколи Глибочка) в Білоцерківському районі Київської області.

Глибічка відома з XVIII ст. і належала тоді до Білоцерківського староства. В 1740 році сільце складалося з 10 хат. 1774 р. король Станіслав ІІ Август подарував Глибічку разом з цілим староством великому коронному гетьману Францишку-Ксаверію Браницькому. З того часу сільце входило до складу Білоцерківського графства та належало графам Браницьким (до 1918 року).

Верхнє білоцерківське водосховище було побудовано за проектом інституту “Укрводоканалпроект” та введено в експлуатацію у 1967 році. Водосховище є джерелом господарсько-питного і виробничого водопостачання для міст Біла Церква, Умань, смт. Терезине, та сіл Фурси, Мала Вільшанка. Площа водосховища складає 616 га, а об’єм води становить 16,96 млн м3. Але за результатами польових досліджень, які були виконані у 2013 році, була уточнена площа водосховища, яка є меншою за проектну і становить 538,42 га.

Довжина водосховища 19,3 км, а максимальна ширина – 0,65 км. Гребля водосховища бетонна, її висота 19,5 м, ширина 16,0 м, довжина 278 м. Водоскидна споруда має шість прогонів, які перекриваються сегментними затворами. Ширина кожного прогону становить 12 м. Маневрування затворами виконується козловим краном вантажопідйомністю 16 т. Окрім основного водоскиду, у греблі є донний водовипуск, розміщений біля правого берега. Його пропускна здатність – 34 м3/с. Водовипуск більшу частину року здійснює пропуск води, а також ним виконується регулювання скидних витрат.

На сьогодні, в нижньому б'єфі гідровузла Верхнього білоцерківського водосховища побудувана Міні-ГЕС, яка приєднана до донного водовипуску.

Гідровузол водосховища перебуває на балансі комунального підприємства Білоцерківської міської ради “Білоцерківводоканал”, але оскільки водоканал здано в концесію, фактичним користувачем гідровузла є концесіонер ТОВ “Білоцерківвода”. Доглядові роботи за гідровузлом проводяться вчасно. Гідровузол перебуває під охороною..

Водосховище використовується як основний регулятор стоку в середній течії річки Рось. Проте весь проектний корисний об’єм не використовується, оскільки при значному спрацюванні ускладнюється забір води для водопостачання. Водосховище використовується також для потреб аквакультури. Тут створено спеціальне товарне рибне господарство, яке здійснило зариблення водосховища рослиноїдними видами риб. Водосховище використовується і для рекреаційних цілей. Цьому сприяє його близькість до Білої Церкви та наявність пляжів. Мальовничі ландшафти та красуня Рось приваблюють значну кількість відпочивальників, для яких у прибережній захисній смузі водосховища розміщено бази відпочинку.

У Верхнього білоцерківського водосховища є ряд проблем, які потребують вирішення:

  • гідровузол не прийнятий в експлуатацію;
  • водосховище не має правил експлуатації;
  • є певні проблеми в питанні використання корисного об’єму водосховища. За проектом корисний об’єм водосховища становить 16,0 млн м3, але здійснювати регулювання стоку в таких обсягах неможливо через проведену реконструкцію водозабірної споруди. Водосховище може бути спрацьовано лише на 1 м нижче від НПР, до відмітки 156,50 м. За таких умов об’єм регулювання становить лише 5,0 млн м3. Підводний кар’єр, що утворився в результаті видобутку піску, має глибину близько 26 м, що загрожує зсувом прилеглих берегів.  Окрім цього, видобуток піску спричинює підвищення каламутності води.
  • навколо водозабору, всупереч вимогам законодавства,  до цього часу не встановлено зони санітарної охорони.
  • досить інтенсивна забудова берегів, особливо в селах Пилипча і Трушки Білоцерківського району Київської області.  
  • водосховище є безхазяйним, у нього немає балансоутримувача. Внаслідок чого, досить тривалий час не проводяться доглядові роботи за водосховищем.

 

Зазначені основні проблеми Верхнього білоцерківського водосховища зумовлюють його поступове замулення та заростання і зменшення регулюючого об’єму. При цьому, порівняно невеликий вік водосховища та доволі значний об’єм води сприяють тому, що водосховище в цілому мало замулене і мало заросле. Позитивним фактором є близькість до водосховища двох лісових масивів, які дещо зменшують ерозію.

Одну із проблем частково РОВР річки Рось намагався вирішити.

Виготовлено технічну документацію на постійне користування землями водного фонду під Верхнім білоцерківським водосховищем, уточненою площею 538,42 га. З часу оформлення постійного користування земельними ділянками РОВР річки Рось розпочало проведення доглядових робіт.

За цей період було прибрано з дна водосховища 37,5 м3  сміття (пластик, скло, деревина). Також було виявлено 8 незаконно створених скидних колекторів із приватних будинків та великий колектор із Дитячого табору «Дружба» в с. Трушки, що скидають стічні води без очистки, в дане водосховище.

Але, разом з тим, створення Фурсівської ОТГ 2 серпня 2017 року, негативно вплинуло на роботу РОВР річки Рось, щодо покращення екологічного стану Верхнього білоцерківського водосховища.

27 червня 2018 року було прийняте рішення № 221/11-VII Фурсівської ОТГ щодо сплати земельного податку за користування землями водного фонду. Це рішення призвело до припинення проведення доглядових робіт.  РОВР річки Рось є бюджетною, неприбутковою організацією. Фінансування земельного податку здійснюється за рахунок коштів бюджету організації. Замість того, щоб кошти спеціального фонду направляти на розвиток водного господарства, а саме проведення доглядових робіт на водогосподарських об’єктах, що знаходяться на балансі Офісу, ми були змушені сплатити майже 100 тисяч гривень земельного податку.

З метою вирішення цього питання РОВР річки Рось зверталось до Фурсівської ОТГ з пропозицією змінити рішення щодо сплати земельного податку, але НАС не було почуто.... Це призвело до того, що Офіс був вимушений добровільно відмовитися від користування земельними ділянками. 

Відповідно цього, РОВР річки Рось зрозумів, що Фурсівській ОТГ абсолютно всерівно, яку якість води споживає місто Біла Церква та Умань.

«Правду люди кажуть, що своя сорочка ближча до тіла...» (P.s. Панас Мирний Хіба ревуть воли, як ясла повні?)

РОВР річки Рось запрошує Вас відвідати Верхнє білоцерківське водосховище та  відпочити на його мальовничих берегах.

 

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Веб студія Інпреза 
Надіслати лист