На виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України Валерія Вощевського міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ та водогосподарських систем басейну річки Рось на серпень-вересень поточного року. Ця річка забезпечує водопостачанням близько 500 тис. людей.
Так, через низький обсяг весняного водопілля, спеку та відсутність опадів водність річки Рось з травня цього року значно знизилася. Разом із цим, потребує вирішення проблема замулення та забруднення водних об’єктів у басейні річки Рось.
Як проінформувало Держводагентство, міжвідомча комісія, що спеціально зібралася з цього приводу, рекомендувала водогосподарським організаціям у басейні р. Рось встановити спеціальні режими роботи на водних об'єктах.
Також відповідно до рішення комісії структурні підрозділи обласних санітарно-епідеміологічних служб повинні забезпечити контроль за якісним станом води в районах питних водозаборів та станом екологічно небезпечних об’єктів.
Разом із цим, комісія рекомендувала Білоцерківській міській раді розглянути питання щодо реконструкції резервного та існуючого водозаборів, розробити документацію та встановити зони санітарної охорони водозабору в с. Глибочка.
При цьому міськрада має розробити правила експлуатації Білоцерківського верхнього водосховища та вирішити питання щодо виділення коштів на санітарну розчистку, вапнування берегів і верхів’я зазначеного водосховища.
У свою чергу, басейнове управління водних ресурсів річки Рось зобов’язане забезпечувати дотримання встановлених режимів роботи водосховищ та оперативний моніторинг за водогосподарською ситуацією у басейні.
«Крок за кроком, але проблема має бути вирішена і крапка. Півмільйона людей залежать від екологічного стану річки Рось, – наголосив Валерій Вощевський. – Стан усіх без винятку водних об’єктів країни має бути під жорстким контролем. Забруднення та маловодність річок спостерігається чи не в кожному регіоні, і вирішення цього потребує комплексного та розумного підходу Мінприроди та Держводагентства. Звертаюся до природоохоронних органів та місцевої влади: не очікуйте поки проблеми з річками перейдуть у площину реальних загроз, а проводьте щоденну та цілеспрямовану роботу».
Довідково
Басейн річки Рось розташований у межах Житомирської, Вінницької, Київської та Черкаської областей, його площа становить 12616 кв. км.
За інформацією Держводагентства, басейн Росі охоплює 1136 малих річок, 2322 ставки та 66 водосховищ. Тут розташовані 12 водозаборів промислових підприємств та цукрових заводів, а також – 10 гідроелектростанцій.
Наявність безгосподарних водних об’єктів ускладнює управління водними ресурсами в басейні р. Рось в маловодні та багатоводні періоди. Із 66 водосховищ не мають балансоутримувача 38.
Близько 80% водних об’єктів басейну перебувають в оренді для потреб риборозведення, при цьому в більшості випадків договори оренди не відповідають вимогам законодавства. Договори оренди укладені на земельні ділянки, а не на водні об’єкти, відсутні договори оренди на гідротехнічні споруди і паспорти водних об’єктів.
Статтю опубліковано на сайті Урядовий портал:
http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=248399480&cat_id=244276429