Загалом, щороку, у літній період, спостерігається масове «цвітіння» води та зростання показників, що характеризують органічне забруднення, і як наслідок зниження у воді розчиненого кисню до критичних значень.
Отже, що таке «цвітіння води»?
Цвітіння води — не що інше, як інтенсивне розмноження найпростіших водоростей. Вони присутні і в звичайній воді, тільки в меншій кількості. Але, якщо умови для розмноження сприятливі: велика кількість сонячного світла, поживних речовин і досить висока температура, то водорості починають розмножуватися, заповнюючи весь вільний простір.
У період «цвітіння» води концентрація водоростей збільшується та створює враження «біологічного вибуху» величезної сили. Це пояснюється тим, що клітини колоній розмножуються простим поділом з великою швидкістю: подвоєння їх маси вимірюється годинами. Вони пронизують всю товщу води і спливають на поверхню, де утворюють товсту плівку, завдяки якій перехоплюють сонячну енергію, не дозволяючи розвиватися іншим водоростям, заповнюючи сприятливу природну нішу. Через деякий час значні маси водоростей під спекотними сонячними променями, починають відмирати, розкладатися, і звільняючи пігмент фікоціан, забарвлюють воду в синьо-зелений колір та виділяють стійкий неприємний запах. При цьому, у воді накопичуються отруйні продукти розкладання водоростей: індол, скатол, аміак, фенол, складні ефіри і спирти. В зв’язку з цим, риби прагнуть залишити місця скупчення водоростей. Проте, не завжди вони встигають це зробити і перебування їх у таких водах закінчується загибеллю.
Основними причинами цвітіння води є скиди стічних вод з очисних споруд міст та селищ. Існуючі технології та конструкції очисних споруд не в змозі ефективно очистити стічні води від фосфатів, що потрапляють у воду із широко розповсюдженими миючими засобами.
Щоправда, існують і органічні миючі засоби, що не містять фосфатів, але на жаль, вони дорогі і для більшості населення України – недоступні.