тел./факс: (04563)5-26-41, (04563)5-84-21
Київська область, м.Біла Церква, вул.Глиняна 51 В
Розпорядок дня РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Понеділок – П’ятниця
    з 08:00 до 17:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


Розпорядок дня Кризового центру РОВР РІЧКИ РОСЬ:
  • Без вихідних
    з 08:00 до 20:00 год.
  • Обідня перерва
    з 12:00 до 13:00 год.


Щодо наради по покращенню стану річки Рось

6 вересня 2016 року об 1100 годині в приміщенні Черкаської обласної державної адміністрації під головуванням першого заступника голови ОДА В. Коваля відбулась нарада щодо стану річки Рось та шляхів вирішення проблемних питань.

Серед присутніх на нараді були представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, в тому числі й начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Рось Петро Бабій.

Основними проблемами в басейні річки Рось є незадовільна робота очисних споруд, а також недостатній регулюючий об’єм водосховищ, що потребують надзвичайно великих витрат на реконструкцію. Так, всього лише для фінансування проведення відповідних робіт на руслових водосховищах необхідно орієнтовно 600 мільйонів гривень. В той же час на реконструкцію очисних споруд підприємств, що скидають стічні води, необхідні значні кошти.

Велика кількість гідротехнічних споруд запроектовані без достатніх інженерних розрахунків, не відповідають сучасним вимогам та мають низьку пропускну спроможність, що перешкоджає регулюванню стоку. Більшість гідротехнічних споруд, збудованих в 60-70 роках минулого століття, вже відпрацювали свій ресурс і потребують реконструкції або будівництва більш досконалих.

Для підтримання наявних гідротехнічних споруд у належному стані необхідно, щоб водні об’єкти були в користуванні. Деякі з них уже знаходяться у вкрай занедбаному стані і в подальшому їх стан буде погіршуватися та виникатимуть проблеми по управлінню водними ресурсами. Такі обставини  несуть в собі техногенні загрози, що можуть спричинити тяжкі наслідки для довкілля та для населення, а враховуючи той факт, що більшість водних об’єктів є безхазяйними, ситуація стає все більш неконтрольованою. Навіть ті зміни, що є у Водному кодексі України,  в частині необхідності оформлення права користування гідротехнічними спорудами, ігноруються органами місцевої влади. 

Невирішеною залишається проблема  недостатньої регулюючої ємкості водосховищ. Річка Рось є однією з найбільш зарегульованих річок України. Будівництво штучних водойм пов’язане з необхідністю регулювання, неоднакового в часі, стоку річок.  Вода, яка накопичується під час повеней і дощових паводків в ставках та водосховищах, використовується в меженний період для збереження водності річок, коли стік малий, а потреба у воді найбільша. Та з часом більшість водних об’єктів замулилась та потребує збільшення регулюючого об’єму. Насамперед потребують цього водосховища, що найбільше використовуються у сфері регулювання стоку, такі як Косівське, Володарське, Щербаківське Верхнє білоцерківське, Дибинецьке, та інші. Згідно результатів обстеження, ці водосховища втратили більшу частину свого регулюючого об’єму. Відповідно, вкрай актуальним є прийняття спеціальної програми з визначеним обсягом робіт з реконструкції водосховищ з метою збільшення запасів води з можливістю регулювання стоку.

Основними забруднювачами поверхневих вод басейну р.Рось є каналізаційні стоки водоканалів. Загальний обсяг водовідведення в басейні р.Рось близько 20 млн.м3. Доволі великий скид потребує уваги до технології очищення води та її ефективності. Та існуючі конструкції очистки стічних вод у  більшості водоканалів не в змозі забезпечити якість стічних вод хоча б приблизно рівну нормативній якості річкової води, тобто підприємства – водоканали узаконено скидають стічні води в яких  ГДК значно, у 5-7 раз перевищують показники якості річкової води. У багатоводні періоди ця кількість розбавляється річковою водою, а в маловодні періоди виникають проблеми.

Зі зростанням антропогенного навантаження на водні ресурси та зниженням водності, річки втрачають здатність до самоочищення, особливо в літньо-осінній меженний період при проходженні незначних витрат води, яких не достатньо для розбавлення концентрацій забруднюючих речовин до необхідних санітарних норм.

Існуюча система розробки  проектів ГДС практично не зацікавлює забруднювачів будь що змінювати, тим більше, що вони самі себе і контролюють.

Тому БУВР Росі неодноразово зверталося до Міністерства екології та природних ресурсів України щодо перегляду ГДС для комунальних підприємств. Але проблема полягає в тому, що існуючі очисні споруди водоканалів запроектовані на існуючі ГДС. І для того щоб вирішити питання по суті необхідна повна реконструкція очисних споруд.

Тому, зважаючи на складну економічну ситуацію в державі, БУВР Росі закликає органи місцевого самоврядування в басейні річки Рось долучитися до розробки Плану управління річковим басейном Росі, в якому будуть передбачені можливі джерела фінансування вказаних вище заходів.

Потурбуймося про красуню Рось, адже вона як ніколи потребує нашої допомоги!

 
© 2014. Всі права захищені
Создание сайта: Веб студія Інпреза 
Надіслати лист