06 листопада 2018 року відбулось засідання підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції на тему «Варварська експлуатація екологічних ресурсів річки Рось».
Участь у засіданні взяли представники Державної екологічної інспекції України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Черкаської обласної державної адміністрації, Національної поліції України, Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось, Всеукраїнської акологічної ліги, громадськості.
На жаль, запрошені народні депутати України на засіданні присутні не були.
Проблеми річки Рось вивчені та відомі широкому загалу й зацікавленим організаціям. Вони опубліковані в журналі «Водне господарство України», таких наукових виданнях таких, як науково-виробничий журнал «Вісник геодезії та картографії», Періодичний науковий збірник «Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія», Міжвідомчий тематичний науковий збірник «Меліорація і водне господарство», Періодичний науковий збірник «Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія», у науковому виданні «Річка Рось та її використання», а також засобах масової інформації.
В першу чергу можна відмітити такі основні проблеми басейну річки Рось:
1. Маловодність у літній період, що спостерігається впродовж останніх 10 років, що призводить до виникнення напруженої ситуації по забезпеченню господарсько-питних водозаборів необхідною кількістю води.
2. Підвищений рівень забруднення водних ресурсів, що надходить з каналізаційних мереж та зростає вниз по течії річки Рось.
3. Забруднення зливовим стоком у зв’язку з відсутністю очисних споруд зливової каналізації.
4. Фактична відсутність прибережних захисних смуг, яких відведено лише близько 10 % від нормативної потреби по басейну річки Рось. У період випадіння зливових дощів у річки змивається значна кількість хімічних речовин, які застосовуються при вирощуванні сільськогосподарських культур (пестициди, мінеральні добрива), що призводить до різкого погіршення якості води та загибелі водних живих біоресурсів.
Для вирішення цих проблем необхідно вжити таких заходів:
1. Для водозабезпечення населення та галузей економіки в необхідній кількості в умовах високої зарегульованості басейну річки Рось необхідно підвищити відповідальність за порушення режимів роботи водних об’єктів, повернути контрольні функції Держводагентству України.
2. Вирішити питання фінансування Державного інвестиційного проекту «Зменшення надмірної зарегульованості та покращення гідрологічного стану річки Рось».
3. Провести реконструкцію очисних споруд міст і селищ басейну річки Рось, у першу чергу - побудувати біологічні ставки після очисних споруд міст Біла Церква та Богуслав.
4. Для підвищення зацікавленості підприємств-забруднювачів у покращенні якості стічних вод - реалізувати європейський принцип «Забруднювач платить».
5. Відвести прибережні захисні смуги вздовж річок та навколо водойм басейну річки Рось відповідно до вимог Земельного та Водного кодексів України.