На питних водозаборах протягом січня-березня 2016 року зафіксовано наступні перевищення гранично допустимих концентрацій:
На Білоцерківському водозаборі:
ХСК – значення перевищувало ГДК протягом січня – березня і змінювалося від 21,6 мг/дм³ (січень) до 18,0 мг/дм³ (березень). Перевищення концентрацій становило: 1,4 (січень), 1,6 (лютий), 1,2 (березень) ГДК;
БСК5 – значення дорівнювало ГДК в січні і становило 3,0 мг/дм³.
На Богуславському водозаборі:
ХСК - концентрації перевищували ГДК впродовж січня – березня і змінювалися від 20,0 мг/дм³ (січень) до 23,0 мг/дм³ (березень). Перевищення концентрацій становило: 1,3 (січень), 1,7 (лютий), 1,5 (березень) ГДК;
БСК5 – перевищення ГДК було зафіксовано у січні і становило 3,4 мг/дм³ (1,1 ГДК).
На Корсунь-Шевченківському водозаборі:
ХСК – значення перевищувало ГДК протягом січня – березня і змінювалося від 35,2 мг/дм³ (січень) до 29,3 мг/дм³ (березень). Перевищення концентрацій становило: 2,3 (січень), 1,7 (лютий), 1,95 (березень) ГДК.
Отже, протягом січня – березня 2016 року на всіх питних водозаборах фіксується певне перевищення значення ХСК у порівнянні із ГДК, що свідчить про потрапляння у поверхневі водні об’єкти басейну органічних речовин з поверхневим стоком та скидами стічних вод (див. рис.).
Перевищення значення БСК5 (що підтверджує надходження органічних речовин рослинного та тваринного походження у воду) у порівнянні із ГДК фіксується на питних водозаборах басейну Росі епізодично, як правило у меженний період водного режиму. Зокрема у січні 2016 р. це спостерігалося на Білоцерківському та Богуславському питних водозаборах (див. рис.).
Значно нижче ГДК впродовж січня – березня для всіх водозаборів залишалися показники концентрацій амонію сольового, нітратів та фосфатів у воді, що відповідає сезонним коливанням та свідчить про незначний ступінь евтрофікації водних об’єктів. Вміст фосфатів у води річки має тенденцію до зростання вниз за течією (див. рис.).
В групі мікроелементів впродовж січня – березня 2016 року у воді на всіх питних водозаборах стабільно нижче ГДК залишаються концентрації міді, цинку, нікелю, марганцю, хрому (ІІІ) та хрому (VI).
Значно нижчими від значень ГДК залишаються на всіх питних водозаборах показники концентрації СПАР та нафтопродуктів у воді.
11.04.2016