Басейн річки Рось - складний водогосподарський комплекс на території чотирьох областей України: Вінницької, Житомирської, Київської та Черкаської.
Для забезпечення потреб водопостачання населення і галузей економіки щороку, згідно форми 2-ТП (водгосп) забирається близько 80 млн.м3 води, а фактично - набагато більше.
В басейні річки Рось розташовані чотири господарсько-питні водозабори та 15 водозаборів цукрових заводів і інших промислових підприємств.
Для забезпечення питних та санітарно-гігієнічних потреб населення й галузей економіки щорічно з річки Рось забирається близько 18 млн. м3 води. З них: м.Біла Церква та м.Умань - 16,9 млн. м3, м.Богуслав - 0,44 млн. м3, м.Миронівка 0,36 млн. м3, м.Корсунь-Шевченківський 0,326 млн. м3 води.
Крім того, вода з річки Рось та її приток забирається на виробничі потреби 287 промислових підприємств, цукрових заводів та для зрошення (близько 29 млн. м3). Водні об’єкти басейну річки Рось також інтенсивно використовуються для ведення аквакультури. Для потреб аквакультури щороку забирається близько 23 млн. м3 води.
В результаті створюється велике антропогенне навантаження на басейн річки Рось. Проте, зарегульований у водосховищах запас води дозволяє повною мірою забезпечити усі ці потреби, але за умови обов’язкового і чіткого дотримання встановлених режимів роботи водних об’єктів та відсутності забруднення поверхневих вод.
Питання щодо забруднення річки Рось, відсутності прибережних захисних смуг, а також бездіяльності контролюючих органів розглядалися на черговому засіданні підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції 9 листопада 2018 року.
На жаль, здебільшого всі ці проблеми залишаються невирішеними у зв’язку з відсутністю чіткого законодавства, яке б забезпечувало невідворотність притягнення до відповідальності за здійснення забруднення навколишнього природного середовища.
Та разом з тим, позитивним моментом є незворотній процес імплементації Україною законодавства країн-членів Європейського Союзу відповідно до Водної Рамкової Директиви. Тому, маємо сподівання, що принцип «забруднювач платить» незабаром таки буде успішно реалізовано і в нашій державі.