Протягом зимового, весняного періоду 2020 року у басейні р. Рось спостерігалась низька водність. На жаль, і протягом літнього періоду на р. Рось та її притоках продовжується утримуватися надзвичайно маловодний період.
Разом з тим, відповідно до статті 45 Водного кодексу України пріоритетність надається використанню вод для питних і побутових потреб населення.
Тому, з метою безумовного забезпечення водними ресурсами питних потреб населення та галузей економіки в басейні р. Рось, РОВР річки Рось в період з 27 по 31 липня проведено детальне обстеження водних об’єктів, розташованих у верхній та середній течії річки Рось на притоках Роставиця, Горіхова, Роська, Молочна на території трьох областей - Вінницької, Житомирської та Київської. Визначено наповнення водних об’єктів, рівні та витрати води та їх відповідність встановленим Держводагентством режимам роботи у літній період 2020 року. За результатами обстеження виконано аналіз об’ємів притоку водних ресурсів та їх використання.
Водосховища на р. Горіхова в Погребищенському районі Вінницької області заповнені лише на 32 %. Бабинецьке водосховище заповнене на 0,82 м нижче від НПР, Новофастівське водосховище на 0,50 м нижче від НПР, Сніжнянське на 1,18 м нижче від НПР. Екологічні витрати в створі водосховищ відсутні. Притокові витрати води з Вінницької області в р. Рось, до Косівського водосховища, становлять лише 0,005 м3/с. Мінімальні (екологічні) витрати тут повинні бути не менше 0,3 м3/с.
Нижче від НПР заповнені водосховища на р. Роставиця в Житомирській області. Ружинське на 0,97 м, Паволочське на 0,40 м, Голубятинське на 0,38 м, Строківське на 0,48 м. Притокові витрати води з Житомирської області становлять близько 0,15 м3/с. Мінімальні (екологічні) витрати тут повинні бути не менше 0,3 м3/с.
Разом з тим, не виконуються встановлені Держводагентством режими роботи таких водосховищ: Тетіївського №1, Тетіївського №3, Скибинецького, Лобачівського, Трубіївського, Дулицького, Шамраївського, Матюшівського, рівні води тут знаходяться на позначках близьких до НПР, наповнення становить від 97 % до 100 %. При цьому, на цих водосховищах не підтримуються екологічні витрати.
Згідно проведеного детального аналізу результатів обстеження верхньої та середньої течії р. Рось встановлено, що регулюючий об’єм води, який передбачався, згідно режимів роботи, використовуватися у літньо-осінній період для регулювання і підтримання екологічних витрат води, на сьогодні майже відсутній. З 20 млн.м3 спрацьовано 80 %. Більшість водосховищ спрацьовані на 0,5 м і нижче від НПР і продовжують спрацьовуватись.
Результати проведеного обстеження водних об’єктів та заходи по покращенню водогосподарської обстановки в басейні р. Рось були розглянуті РОВР річки Рось 31 липня на виробничій нараді.
Прийнято наступні рішення:
- продовжити роботу з органами місцевого самоврядування, користувачами водних об’єктів, щодо безумовного дотримання встановлених Держводагентством режимів роботи водних об’єктів у літньо-осінній період 2020 року, економного та бережливого водокористування;
- направити листи в Міжрегіональні та регіональні органи Державної екологічної інспекції України для вжиття відповідних заходів реагування по дотриманню режимів роботи та екологічних витрат води в літньо-осінній період 2020 року;
- проводити постійні спостереження за рівневим режимом та витратами води на водних об’єктах.
Просимо всіх водокористувачів дотримуватися режиму економії водних ресурсів басейну річки Рось. Повідомляти РОВР річки Рось щодо несанкціонованого забору води з р. Рось та розташованих на ній водних об’єктах.