Річка Рось є джерелом питного водопостачання. Чотири водозабори, що розташовані на Верхньому білоцерківському, Богуславському, Стеблівському та Корсунь-Шевченківському водосховищах забезпечують водою близько 500 тисяч населення міст Біла Церква, Умань, Богуслав, Миронівка, Корсунь-Шевченківський. Також, в басейні розміщено ще 63 водозабори різного призначення. Користуються водою р. Рось та її приток 2828 підприємств галузей промисловості.
В зв’язку з утриманням спекотної погоди та дефіциту опадів, у басейні р. Рось протягом весняно-літнього періоду 2022 року спостерігається надзвичайне маловоддя.
Така критична ситуація може спричинити виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з водозабезпеченням питних та побутових потреб населення.
Підтримання течії в р. Рось та забезпечення задовільної якості води на водозаборах можливе лише за рахунок спрацювання водосховищ та ставків. Що і передбачено «Режимами роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річки Рось суббасейну середнього Дніпра на весняно-літній період 2022 року», встановленими Держводагентством.
РОВР річки Рось вживає заходів по дотриманню режимів роботи водосховищ та ставків.
Виконується збір інформації про рівні та витрати води на 40 гідропостах, розташованих на р. Рось та гідроспорудах водосховищ. Проводиться аналіз, систематизація та передача інформації.
Також РОВР річки Рось відслідковує випадіння опадів на метеопостах, що створені на р. Рось та основних її притоках. Аналіз показав, що в період з жовтня 2021 року по теперішній час в басейні р. Рось випало близько 118,60 мм опадів при нормі 297,0 мм (40 % норми).
Направлені листи до органів місцевого самоврядування, користувачів та орендарів водних об’єктів щодо неухильного виконання режимів роботи шляхом спрацювання водосховищ та великих ставків на 0,30 м нижче НПР. На сьогоднішній день для підвищення водозабезпеченості госппитних водозаборів на р. Рось об’єм таких попусків склав близько 21 млн. м3.
Разом з тим, є частина безхазяйних водних об’єктів з також безхазяйними гідроспорудами, на яких місцеві громади ігнорують виконання встановлених Держводагентством режимів роботи, що ставить під загрозу стабільне водопостачання міст Біла Церква, Умань, Богуслав, Миронівка, Корсунь-Шевченківський.
Залишається невирішеним питання щодо спрацювання двох Тетіївських водосховищ на р. Роська (Тетіївська ОТГ), Шамраївського водосховища на р. Роставиця (Сквирська ОТГ).
Не зважаючи на рішення Ради національної безпеки і оборони України гідроспоруди на цих водосховищах до цього часу безхазяйні, доглядові роботи на них не проводяться, режими роботи не виконуються.
Оскільки Офіс вжив достатніх превентивних заходів, щодо дотримання режимів роботи вказаних вище водних об’єктів, готуються матеріали про притягнення службових осіб до відповідальності, згідно чинного законодавства України.