В межах басейну річки Рось якість води, згідно «Програми державного моніторингу довкілля в частині здійснення Держводагентством контролю за якістю поверхневих вод», затвердженої наказом Держводагентства України від 10.02.2015 №14, контролюється в десяти створах.
Гідрохімічні показники якості поверхневих вод у басейні р. Рось в цілому не зазнали значних змін у порівнянні з ІV кварталом 2014 року і переважно не перевищували гранично допустимі концентрації (ГДК) для водойм господарсько-питного користування.
Проаналізувавши дані про хімічний склад поверхневих вод за ІV квартал 2015 року можна зробити висновок, що пріоритетними забруднювальними речовинами водного середовища залишаються органічні забруднювачі (за показниками норм ХСК та БСК5).
Найбільший внесок в обсяги забруднення вносять підприємства житлово-комунального господарства та низька ефективність роботи очисних споруд міст Біла Церква, Рокитне, Богуслав, Кагарлик.
По Білоцерківському питному водозабору (с.Глибічка Білоцерківського району Київської обл.) перевищення норм ХСК спостерігалося протягом всіх місяців кварталу і становило від 22,1 до 25,9 мг/дм3 (1,5 – 1,7 ГДК). Показник БСК5 був нижчим за ГДК впродовж всіх місяців кварталу та змінювався від 2,1 до 2,9 мг/дм3. Значення ХСК та БСК5 по даному водозабору були нижчими в 2,0 рази аналогічних показників ІІІ кварталу 2015 року, коли спостерігалася надзвичайно низька водність Росі, та в 1,1 – 1,2 рази – відповідних показників за ІV квартал 2014 року.
По Богуславському питному водозабору (м. Богуслав Київської обл.) перевищення норм для водойм господарсько-питного користування по показнику ХСК також зафіксовано протягом всього кварталу і становило від 22,1 до 24,5 мг/дм3 (1,5 – 1,6 ГДК). За показником БСК5 значення ГДК досягалося лише у грудні, на відміну від ІІІ кварталу 2015 року, коли перевищення відмічалося щомісячно. Значення ХСК та БСК5 по даному водозабору були також нижчими в 1,1 – 1,2 рази аналогічних показників ІV кварталу 2014 року.
По Корсунь-Шевченківському питному водозабору (м. Корсунь-Шевченківський Черкаської обл.) перевищення норм ХСК спостерігалося протягом всіх місяців кварталу і становило від 29,1 до 35,2 мг/дм3 (1,9 – 2,3 ГДК). За показником БСК5 значення ГДК досягалося лише у жовтні, як і у ІV кварталі 2014 року. Середні за квартал значення ХСК та БСК5 по даному водозабору були близькими до аналогічних показників ІV кварталу 2014 року.
Аналогічна ситуація з показниками ХСК та БСК5 спостерігається у ІV кварталі 2015 року і по інших семи створах. За показником ХСК перевищення спостерігається в межах 1,6 – 2,4 ГДК по всіх створах. Значення БСК5 перевищували ГДК по трьох з семи створів. Перевищення становило 1,1 – 1,2 ГДК.
Концентрація розчиненого у воді кисню впродовж ІV кварталу 2015 року залишалася вище мінімально необхідного значення (4,0 мг/дм³), але оскільки проби по більшості створів відбиралися у жовтні місяці (ще у період надзвичайно низької водності Росі), то концентрації розчиненого кисню є в 1,8 – 1,9 разів нижчими від аналогічних показників ІV кварталу 2014 року.
Нижче ГДК впродовж кварталу для всіх створів залишалися показники концентрацій амонію сольового, нітратів та фосфатів у воді, що відповідає їх сезонним коливанням.
В групі мікроелементів впродовж ІV кварталу 2015 року по всіх створах стабільно нижче ГДК залишаються концентрації міді, цинку, нікелю, марганцю, хрому (ІІІ) та хрому (VI), а також показники концентрації СПАР та нафтопродуктів у воді.